kockaroh

O tanci

 Orientální tanec je velmi starobylá forma umění. Traduje se, že vznikl v dobách antiky na východě, přesněji řečeno v zemích Orientu. Hlavní kolébkou je Egypt, Libanon, Turecko, Sýrie, země severní Afriky, ale také Řecko a Dálný východ, např. Indie. V každé zemi má tanec svou charakteristiku a liší se různými způsoby vyjádření tance. I hudba se vyznačuje různou rychlostí a dynamikou. Např. v Indii se tančí na pomalejší hudbu s použitím typického kostýmu pro Dálný východ s tradičními pomůckami a doplňky, zatímco v zemích blízkého a středního východu je hudba rychlejší, dynamická. Tanečnice se pyšní odvážnějším kostýmem, zde se již prolínají náznaky západní kultury.


 Tanec ve svém původním významu sloužil pro vyjádření všech oblastí života, ať už to bylo narození, lidský vývoj, práce nebo sexualita. Orientální tanec představuje ženství jako pozitivní výraz krásy a síly. Je to tanec vymyšlený ženami a tančený pro ženy. V tanci lze prožít svobodu plynoucí z improvizace a uvědomit si krásu svého ženství. Nezáleží na vzhledu či věku tanečnice, ale na vyjádření lidských myšlenek a citů.


 Na Středním východě se orientální tanec učí odmalička jako ozdravný pohyb vycházející z krouživých pohybů pánví. Střídá svalové napětí s uvolněním, vibrace s plynulým pohybem. Orientální tanec nepřetěžuje jednotlivé svalové skupiny ani klouby, zvyšuje cirkulaci krve, zbavuje tělo toxinů a zrychluje metabolismus. Orientální tanec snižuje riziko srdečních chorob a hladinu cholesterolu v krvi. Zvyšuje tělesnou zdatnost, pohyblivosti a uvolňuje. Optimálním způsobem tvaruje boky, stehna, bříško a hýžďové svalstvo. Orientální tanec má významný vliv na funkci ženských orgánů, podporuje plodnost a nastávajícím maminkám může usnadnit (po souhlasu lékaře) přípravu na porod i porod sám. Podstatný vliv má orientální tanec na poporodní zpevnění pánevního dna i rychlé zformování postavy po porodu. Ve zralém věku pomáhají zmírňovat klimakterické potíže. Orientální tanec může ženám účinně pomáhat při rehabilitaci po úrazech, operacích i chronických onemocněních pohybového ústrojí, ale také od stresu a podobných psychických obtíží dnešní doby.


Orientální tanec není omezen postavou,věkem ani talentem. Je pro všechny ženy, které milují život a chtějí se z něj radovat. Přináší možnost příjemného a přirozeného pohybu, uvolnění se, radosti z tance i hudby a v neposlední řadě možnost setkání se skupinou podobně naladěných lidí.